HISTORIA

 BUDOWLANEGO KLUBU SPORTOWEGO W LUBLINIE

BKS LUBLIN – niby tylko dziewięć liter, ale jakże wspaniale brzmiących, kiedy stanowią całość.

Dla niektórych to tylko klub piłkarski, dla innych sposób na życie.

BKS Lublin

Założony został 28.05.1991 roku (oficjalna data rejestracji). Historia Klubu zaczęła się jednak dużo wcześniej. Sekcja piłki nożnej jako jedna z wielu działała pod szyldem Spójni Lublin, a później od 1974 roku jako KS Budowlani Lublin.

W dniu 04.04.1991 roku Zarząd KS Budowlani podjął uchwałę w sprawie likwidacji sekcji piłki nożnej. Wówczas grono działaczy – entuzjastów podjęło szerokie działania mające na celu ratowania sekcji piłki nożnej, zrzeszającej setki młodych chłopców. Wśród osób, które podjęły się założenia nowego Klubu były m.in.: Anna Wstawska, Franciszek Zawadzki i świętej pamięci Mieczysław Kieroń. Pierwszym Prezesem BKS-u został January Grabowiecki (przewodniczący Rady Pracowniczej “FAELBUD” S.A.). Od początku istnienia Klubu (również jako KS Budowlani) patronat nad Klubem obejmowały przedsiębiorstwa budowlane, zarówno w formie finansowej jak też poprzez budowę pomieszczeń i obiektów klubowych.

W dotychczasowej ponad 15-letniej historii BKS Lublin, największym osiągnięciem piłkarzy był awans do IV ligi w sezonie 2000/2001. Awans uzyskał zespół prowadzony przez trenera Cezarego Guściory (wychowanka naszego Klubu). W pierwszym sezonie 2001/2002 zespół seniorów zajął 13 miejsce i utrzymał status czwartoligowca na następny sezon. Niestety ogromne obciążenia finansowe i organizacyjne wymusiły na ówczesnych władzach (Prezes Jacek Ligienza) poszukiwania innego Klubu, który chciałby zająć miejsce BKSu w IV lidze. Działania te doprowadziły do fuzji z MLKS (Miejski Ludowy Klub Sportowy) Unia Bełżyce, w wyniku, czego powstał Klub BKS Unia Bełżyce. Po sezonie 2002/2003 nastąpiło rozłączenie klubów. W tym momencie przestał istnieć zespół seniorów BKS Lublin. Nowe władze Klubu na czele z Prezesem Grzegorzem Szkutnikiem (od 19.09.2004r.) podjęły działania mające na celu reaktywowanie zespołu seniorów i w sezonie 2005/2006 na nowo mogliśmy obserwować poczynania naszych futbolistów. Zespół zaczął rozgrywki od najniższej “B” klasy, aby kolejno wspinać się po ligowej drabince, sezon po sezonie, aż do lubelskiej ligi okręgowej. Drużyna prowadzona przez Jerzego Rejdycha bez zwycięstwa w całych sezonie, a zaledwie z pięcioma remisami na koncie zajęła ostatnie miejsce. Możliwości finansowe, a także baza sportowa zmusiły nas do zrezygnowania z drużyny seniorów po sezonie 2007/2008 już po roku gry w tej klasie rozgrywkowej zakończonym wielkim rozczarowaniem.

W tym momencie zaczęła się nowa era BKSu. Nowe władze klubu na czele z Prezesem Robertem Gromyszem oraz V-ce prezesem Mirosławem Żubrem wzięły się ostro do pracy. To właśnie dzięki nim, a także pozostałym członkom zarządu i wielu sympatykom, i zapaleńcom naszego klubu BKS stanął na nogi jak za dawnych lat, a nawet jeszcze lepiej. Postawiliśmy zdecydowanie na rozwój dzieci i młodzieży już od najmłodszych lat. W ciągu zaledwie pól roku stworzyliśmy 11 grup dziecięcych poczynając od najmłodszych chłopców z rocznika 2003, a na juniorach starszych kończąc. Jako pierwsi w Lublinie utworzyliśmy pół – profesjonalną szkółkę bramkarską już od przedszkolnych lat. Również jako pierwsi w Lublinie zorganizowaliśmy ogólnopolski cykl halowych turniejów pod nazwą „BeKSa CUP”, w skład, którego wchodzi turniej dla każdej grupy wiekowej. Nawiązując współpracę z Politechniką Lubelską oraz Szkołą Podstawową nr 3 w Lublinie otrzymaliśmy szanse na rozwój bazy. Dążąc do ciągłego rozwoju i mając na uwadze dobro lubelskiej piłki nożnej w czerwcu 2009 roku klub podpisał porozumienie o współpracy Uczniowskim Klubem Sportowym Widok SP 51 w Lublinie. Porozumienie, z którym obie strony wiążą duże nadzieje to nie przypadek. Równie dynamicznie rozwijającym się klubem UKS Widok kieruje były sternik naszego klubu Tomasz Bielecki, za którego prezesury klub święcił największe sukcesy w pracy z grupami młodzieżowymi. Warto w tym miejscu podkreślić ogromną rolę, jaką odegrał Pan Jerzy Stoma wspierający wcześniej nasz klub, wielki zwolennik porozumienia obu klubów. BKS LUBLIN to jeden z najlepiej funkcjonujących klubów w Lublinie, a nawet można śmiało powiedzieć w województwie lubelskim, zarówno pod względem organizacyjnym, szkoleniowym jak i marketingowym. Dysponujemy dwoma pełnowymiarowymi trawiastymi boiskami, a mamy nadzieje, że w niedługim czasie dołożymy kolejne. Ponadto mamy do dyspozycji dwa szkolne boiska wielofunkcyjne z oświetleniem. W naszym klubie trenuje ponad 200 niesamowitych dzieciaków. Jedno jest pewne. Rozwijając się w takim tempie BĘDZIEMY JESZCZE LEPSI.

Najbardziej znanymi wychowankami naszego Klubu oraz KS Budowlani są: Jarosław Góra (mistrz Polski w barwach Zagłębia Lubin, a ponadto zawodnik Motoru Lublin, Śląska Wrocław, Górnika Łęczna), Marek Kostrzewa (Górnik Zabrze, II trener Górnika Łęczna), Konrad Paciorkowski (RKS Radomsko, Avia Świdnik, Olimpia Poznań, Siarka Tarnobrzeg), Paweł Bugała (Lublinianka, Wawel Kraków, Górnik Łęczna, Lech Poznań, Motor Lublin), Piotr Jaroszyński (Lublinianka, Górnik Łęczna, Motor Lublin), Marcin Syroka, Przemysław Żmuda (obaj Motor Lublin)

Nie można również zapomnieć o ludziach, bez których nie obyłoby się funkcjonowanie klubu. Niemal od początku istnienia BKSu aż do 24.02.2006 roku rolę gospodarza obiektu pełnił niezastąpiony Pan Zdzisław Reszko Ś.P.

 

MATERIAŁ DOTYCZĄCY BKS LUBLIN W PUBLIKACJI AUTORSTWA JACKA KOSIERBA “100 KLUBÓW NA 100-LECIE ZLPN CZ. II”

Nierozerwalnie związane z Naszym Klubem i jego historią – boisko klubowe przy ul. Balladyny.

Jak się zmieniało na przestrzeni lat. Przeżyjmy to jeszcze raz na pamiątkowych fotografiach.

Sponsorzy Klubu

Partnerzy Klubu